مروری بر پرونده شهدای استان فارس/ از شهید 9 تا 65 ساله

به گزارش تبیان فارس،در میان شهدای استان پهناور فارس كه از ابتدای انقلاب اسلامی در مسیر مبارزه با طاغوت جان خود را نثار درخت انقلاب كرده‌اند، گروه‌های مختلفی از جمله كودكان خردسال، بانوان، ورزشكاران، روحانیون، پزشكان و مهندسان، اساتید دانشگاهی و كهنسالان را شامل می‌شود،

گروه‌هایی كه در میانشان شهرنشیان،روستاییان، عشایر، ترك، لر و فارس، مسلمان و غیرمسلمان پیرو ادیان الهی كه به‌واسطه حضور در عرصه‌های مختلفی همچون مبارزات انقلابی، دفاع مقدس، عملیات‌های تروریستی منافقان و دشمنان انقلاب و نیز عملیات‌های پلیسی جانبازی كرده و با نثار خون خود اوج تفكرات یك انقلابی را در دفاع از آرمان‌ها نشان داده‌اند.

 
میانگین سن شهدای استان فارس 22 سال و هشت ماه بوده و بیشترین فراوانی متعلق به گروه سنی 20 سال است.
 
معنای این اعداد آماری آن است كه جوانان بیشترین تعداد شهدا را در میان شهیدانی كه از استان فارس، سرافرازی را برای میهن اسلامی به‌ارمغان آورده و از عزیزترین متاع دنیایی، یعنی جان خود در مسیر رسیدن به اهدافشان گذشته‌اند، شامل می‌شوند.
 
"خلیل دستغیب" و‌‌ "اسدالله پروا" دو نام پرآوازه در میان شهدا و علمداران شهیدان استان فارس در مسیر پرفراز و نشیب انقلاب اسلامی ایران به‌شمار می‌روند. دو جوانی كه تاریخ شهادت آنان شانزدهم خردادماه 42 یعنی یك‌روز پس از اولین جرقه رسمی مبارزات انقلاب در ایران‌زمین است.
 
درج این تاریخ گواهی بر حضور فعال و مشاركت شهروندان شیراز است كه با هدایت حضرت امام خمینی(ره) در بهمن سال 1357 به بار نشست.
 
اما در میان شهدا، "حیدر شهیدی" از اهالی فیروزآباد و متولد پنجم شهریورماه 1353، كه در سن 12 سالگی شهد شیرین شهادت را نوشید، نامش به‌عنوان كم‌سن‌ترین شهید در میان خیل شهدای فارس در دوران دفاع مقدس می‌درخشد. از دیگر سو، "محمد زارع" كه در زمان شهادت 65 سال سن داشت و متولد 1296 و ساكن شیراز بود، عنوان كهنسال‌ترین شهید سرافراز را به‌خود اختصاص داده است.
 
اما دو برادر به نام‌های عرفان و علی‌رضا انتظاری كه هنگام شهادت یكی 9 سال و دیگری 12 ساله بودند، دو شهید خردسالی به‌شمار می‌روند كه به‌واسطه حادثه تروریستی در «كانون رهپویان وصال» در شیراز، جان‌شیرین خود را در راه آرمان‌های اسلامی فدا كردند.
 
زنان شهیده‌ای كه از فارس به خیل شهدا پیوستند نیز كم‌شمار نیستند. تعداد 146 شهیده سرافراز و سربلند، افتخاری برای این استان پهناور محسوب می‌شوند و نامشان برای همیشه در حافظه تاریخی انقلاب ثبت و ضبط شده و به واسطه نام آنان است كه امروز انقلاب ما درخششی خیره كننده یافته است.
 
یكی از افتخارات استان فارس این است كه 62 نفر از زنان این استان در دوران دفاع مقدس و در جبهه‌های نبرد حق علیه باطل به شهادت رسیده‌اند.
 
در میان گروه‌های مختلف اجتماع،روحانیون با 357 شهید،درخششی خاص در آمار شهدا دارند چرا كه این تعداد شهید در مقایسه با آمار كل طلبه‌ها و روحانیون، عددی بسیار بالا به‌شمار می‌رود و نشان از این دارد كه در دین اسلام مبلغان همیشه در خط مقدم اعتقاداتشان، با رفتار خود، به دیگران درس‌های ماندگاری می‌دهند.
 
یكی دیگر از نكات بارز در آمار شهدای فارس، تعداد 3000 دانش‌آموز شهید است. 3000 شهیدی كه دوران جوانی و نوجوانی خود را به‌جای نشستن پشت میز مدرسه، در سنگرهای جهاد دانشگاهی بزرگ سر كردند و در نهایت نمره قبولی گرفته و با كارنامه‌ای درخشان برای هم‌كلاسی‌های خود در آن دوران و تمام اعصار، الگویی بی‌بدیل از رشادت و ایثار و جانفشانی، ترسیم كردند.
 
تقدیم 472 دانشجو و 60 مهندس شهید، از دیگر افتخارات این استان پهناور است كه نشان می‌دهد در دوران دفاع مقدس چه روحیه‌ای بر دانشگاه‌ها و مراكز آموزش‌عالی این دیار حكم فرما بوده است.
 
به این آمار باید به شهدای اقلیت‌های دینی نیز توجه كرد، اقلیت‌هایی كه هر كدام حداقل یك شهید تقدیم انقلاب و نظام اسلامی ایران كرده‌اند.
 
اما بارز‌ترین نقطه، تقدیم 313 فرمانده و سردار شهید است. پاسدارانی كه علی‌رغم قرار گرفتن در رأس و عهده‌دار بودن فرماندهی، همیشه قدمی جلوتر از همرزمانشان، در خطوط مختلف مرزی حضور داشته و اخلاص‌شان، جواز شهادت آنان را به مهر الهی ممهور كرد.
 
علاوه بر شهدای شیعه، گروه اهل سنت فارس نیز با تقدیم 30 شهید همراهی خود با آرمان‌های مقدس جمهوری اسلامی را در سخت‌ترین دوران، نشان دادند، همانگونه كه امروز هم با حفظ وحدت، همراه و همصدا با مردم ایران اسلامی هستند.
 
از طرفی وجود 2800 شهید ارتشی، افتخاری دیگر برای استان فارس محسوب می‌شود. شهدایی كه ستاره‌های درخشان آسمان فارس هستند و نامشان بر تاریخ این كشور تلائلویی دیگر دارد.
 
جهادسازندگی استان فارس نیز در دوران دفاع مقدس شهدایی را تقدیم اسلام و ایران اسلامی كرد. جهادگرانی كه «سنگرسازان بی‌سنگر»، لقب شایسته آنان بود و 1200 شهید این عرصه نشان از حضور پررنگ و تاثیرگذار این مردان وفادار به انقلاب در جبهه‌ها دارد. مردانی كه پس از دوران دفاع مقدس نیز همچون دیگرهمرزمانشان در سایر گروه‌ها، با حضور در سنگر سازندگی، آرمان‌هایشان را دنبال كردند تا خون شهیدانشان بی‌ثمر نمانده باشد.
سید حبیب نوری

مهندس سید حبیب نوری،دانش آموخته رشته مهندسی فناوری اطلاعات و کارشناس ارشد سیستم های اطلاعاتی پیشرفته

طراحی،مدیریت و پشتیبانی تبیان اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس

 

آدرس : جمهوری اسلامی ایران،فارس،شیراز
میدان امام حسین(ع) - کوچه مهدیه
اداره کل تبلیغات اسلامی استان فارس
واحد تبیان

کد پستی : 7135715641

تلفن :   داخلی189 - 32350533

دورنگار : 32359961

پست الکترونیک : این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

سید حبیب نوری - 09171494921

 

 

 

 

بالا
ما از کوکی ها برای بهبود وب سایت استفاده میکنیم.ادامه استفاده شما از کوکی ها نشان رضایت شماست. جزئیات بیشتر...